Tryout Dates for GSA Academy, Select, SCCL, and ECNL

Junior Academy 8U, Academy 9U - 12U and Select 13U players (birth years 2006 - 2011)
May 29, 30 and 31, 2018

13U ECNL/SCCL teams will tryout during the week of 8U-13U Academy/Select tryouts.  These teams will host tryouts together at the same time at the same location.  Players will be able to also tryout for 13U park-based teams as well.

Select 14U - 19U players (birth years 2005 - 2000):  ECNL and SCCL (Champions League) Teams
June 4, 5, and 6, 2018
*To better serve our members, we are going to begin ECNL/SCCL tryouts on Monday, June 4th.  These teams will host tryouts together at the same location at the same time.  Players will be able to also tryout for 14U-19U park-based teams as well.

Select 14U - 19U players (birth years 2005 - 2000):  Classic and Athena Teams
June 5, 6 and 7, 2018

Specific time and location information will be posted in mid-May.

Tryout registration is required and will open in early May.   Please register at least one week prior to tryouts so we can have your tryout materials printed and ready for pick up at the fields.

Signing day is the first day that official signing and registration information can be sent to players.

8U - 13U    Signing Day is June 4, 2018
14U - 19U  Signing Day is June 11, 2018


Jr. Academy, Academy and 13U players must sign by Friday, June 8th and 14U and older players by Friday, June 14 in order to avoid a $25 late fee.

Questions about registration for tryouts? Contact:

GSA North/Dacula: 
Executive Director, Drew Prentice drew@gsasoccer.com
North Branch Director, Steven Fraser steven@gsasoccer.com
Registrar North, Lisa Holland lisa@gsasoccer.com

GSA South/Lilburn:
Girls' Director of Coaching, Campbell Chapman  campbellchapman@gsasoccer.com
Girls' Academy Director, Craig Lovingood craig@gsasoccer.com
Boys' Director of Coaching, Nuno Piteira  nuno@gsasoccer.com
Boys' Academy Director, Dusty Fouser dfouser@gsasoccer.com
Registrar South, Joe Amaya joe@gsasoccer.com

Academy Staff and Schedule

Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
8U 2011/2012 Boys North Junior Academy 5:30 PM Rabbit Hill 9A & 9B Ricky, Barry, Ben rickywolff@gsasoccer.com
9U 2010 Boys North Academy 5:30 PM Rabbit Hill 8A & 8B Pete, Lee, Eugene pete@gsasoccer.com
10U 2009 Boys North Academy 7:00 PM Rabbit Hill 9A & 9B Ricky, Barry, Ben rickywolff@gsasoccer.com
11U 2008 Boys North Academy 7:00 PM Rabbit Hill 5A & 5B Drew, Jason, Mike,  drew@gsasoccer.com
12U 2007 Boys North Academy 7:00 PM Rabbit Hill 4A & 4B Karl, Greg, Steve D karl@gsasoccer.com
13U 2006 Boys North Classic II 7:00 PM Rabbit Hill 6 Eugene eugene@gsasoccer.com
13U 2006 Boys North Classic III/IV 7:00 PM Rabbit Hill 6 Louis louis@gsasoccer.com
13U 2006 Boys North Classic V 7:00 PM Rabbit Hill 6 Brady brady@gsasoccer.com
               
Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
8U 2011/2012 Girls North Junior Academy 5:30 PM Rabbit Hill 7A & 7B Jeff, Paula jeff@gsasoccer.com
9U 2010 Girls North Academy 7:00 PM Rabbit Hill 7A & 7B Jeff, Andrea, Taylor jeff@gsasoccer.com
10U 2009 Girls North Academy 7:00 PM Rabbit Hill 8A & 8B Dan, Mike danwilliams@gsasoccer.com
11U 2008 Girls North Academy 5:30 PM Rabbit Hill 4A & 4B Sean, Ben S sean@gsasoccer.com
12U 2007 Girls North Academy 5:30 PM Rabbit Hill 5A & 5B Nate, Colleen, Mike G nate@gsasoccer.com
13U 2006 Girls North Athena A/B 5:30 PM Rabbit Hill 6 Taylor taylor@gsasoccer.com
13U 2006 Girls North Athena C/D 5:30 PM Rabbit Hill 6 Taylor taylor@gsasoccer.com
               
Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
8U 2011/2012 Boys South Junior Academy 5:30-6:45 Players Luis, Pierre luis@gsasoccer.com
9U 2010 Boys South Academy 5:30-6:45 Founders Dave, Vageli dave@gsasoccer.com
10U 2009 Boys South Academy 5:30-6:45 Schrader Dusty, Pablo, Emir dfouser@gsasoccer.com
11U 2008 Boys South Academy 7:00-8:30 Founders Emir, Kenan, Jack emir@gsasoccer.com
12U 2007 Boys South Academy 7:00-8:30 Griffiths Dusty, Ernie, TBD dfouser@gsasoccer.com
13U 2006 Boys South Classic I/II 7:00-8.30 Schrader Vageli vageli@gsasoccer.com
13U 2006 Boys South Classic III/IV 7:00-8.30 Schrader Jack  
               
Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
8U 2011/2012 Girls South Junior Academy 5:30-6:45 Miller Craig, TBD craig@gsasoccer.com
9U 2010 Girls South Academy 5:30-6:45 Miller Chad, TBD chadmaddox@gsasoccer.com
10U 2009 Girls South Academy 5:30-6:45 Spencer Brandon, Craig brandon@gsasoccer
11U 2008 Girls South Academy 7:00-8:30 Miller Judson, TBD, TBD judson@gsasoccer.com
12U 2007 Girls South Academy 7:00-8:30 Miller Craig, Sean, TBD craig@gsasoccer.com
13U 2006 Girls South Athena A 8:00-9:30 Spencer Max max@gsasoccer.com
13U 2006 Girls South Athena C 8:00-9:30 Spencer TBD max@gsasoccer.com